9 Şubat 2014 Pazar

Kitap Ayracı 7 : Melehat Abla Kapadokya'da

Merhaba arkadaşlar....

Yeni bir kitap ayracı ile karşınızdayım. Ama bu sefer yaptığım kitap ayracımın bir özelliği var. O da çizimlerimin kişileşmesi ve belli karakterlere oturmasını sağlamam olacak. İşte bu kitap ayracındaki karakterime Melehat Abla ismini verdim. Melehat Ablayı bundan sonraki çizimlerimde de bir kaç yerde göreceksiniz. Melehat Abla gezmeyi çok seven, evli ve iki çocuk annesi. Dedikya, gezmeyi çok seviyor. Bizde onu Kapadokya'da yakaladık ve kitap ayracına resmettik. Bu arada Melehat Abla dip boyan gelmiş :)

Buyrun yapım aşamaları...

1. İlk olarak çizim kağıdımıza kitap ayracının sınırlarını oluşturarak, tasarımı bu sınırlar içerisine yapmaya gayret ettim. İlk çizim mutlaka kurşun kalemle...
2. Tasarladığım ayracın çizim aşaması bitince, benim en sık kullandığım siyah pilot kalemle belirginleştirme metodunu uyguluyoruz.
3. Çizim aşaması bitti. Karakterimiz ve arka teması ortaya çıktı.
4. Sizi bilmiyorum ama benim en sevdiğim bölüme geldi sıra. Boyuyoruz.
5. Ayraç kısmen hazır.
6. Bu aşama ayracın tasarımından dolayı sıkıcı ve zordu. Kesiyoruz.
7. Tasarladık, belirginleştirdik, boyadık ve kestik. Son aşama olarak ayracımızı kaplıyoruz. Son hali aşağıdaki resimdeki gibi. Elimde şerit, kurdele olmadığı için ben takmadım. Siz isterseniz ve bu ayraçtan yapmaya karar verirseniz, en son üst tarafımdan bir delik açarak şerit, kurdele vb. takabilirsiniz.


Görüşmek üzere, hoşcakalın...
5 Şubat 2014 Çarşamba

Kitap Ayracı 6

Merhaba Arkadaşlar,

Sizlere daha önceki paylaşımlarım da bahsettiğim gibi kitap ayracı yapmak bende gerçekten bağımlılık yaptı. Ayraç yapmak için inanın adeta sabırsızlanıyorum. Sabret sabret bir yere kadar :) bu nedenle işte yeni ayracımla karşınızdayım. Ve yapım aşamaları....

1. İlk önce karalama defterimizde yapacağımız ayraç için bir şablon tasarlıyoruz. Bu uzun iş diyorsanız aşağıdaki benim tasarımımı şablon olarak kullanabilirsiniz.

2. Tasarladığımız şablonu çizim kağıdımıza özenle geçiriyoruz. İlk önce kurşun kalem kullanıyorum. Malum hatalı yerleri düzeltebilmek için. Daha sonra siyah pilot kalem ile hatları belirgenleştiriyoruz.


3. Şablonumuz hazır.


4. Hazırladığımız şablonun içine ne yapacağımıza karar vereceğiz. Ben kaligrafi yapmaya karar verdim. Bilirsiniz vazgeçemiyorum.. Sizler isterseniz hat, mandala, tezhip, illüstrasyon veya istediğiniz bir resim tasarlayabilirsiniz.


5. En eğlenceli kısma geldik. Boyama yapıyoruz.


6. Kitap ayracımız kısmen hazır.


7. Ayracımızı şablonumuzun kenarlarından dikkatlice kesiyoruz.


8. Kitap ayraçlarımızı kestik ve kaplama için hazırlar. İki tanemi ayraç yaptık diye düşünmeyin :) birisi ön yüzü, diğeride arka yüzü olacak. Evet, ayraçımız çift taraflı.


9. Kaplama işlemide tamam. İsterseniz üst kısımdan bir delik açıp kurdele vb. takabilirsiniz. Benim yaptığım ayraçın son hali aşağıdaki gibi. İlk resim ön yüzü, sonraki ise arka yüzü. Ayracımda "AŞK, sana tanıdığım ayrıcalık." yazıyor.  Son olarak; sizlerde, benim şablonlarımı kullanarak ayraç yapacaksanız veya yaptıysanız lütfen benimle paylaşın olur mu? Herkese kolay gelsin. Hoşçakalın :)

bunlarda ilginizi çekebilir.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...