Graffiti Nedir?

Graffiti, genel anlamıyla mağara duvarlarına yazılan yazılara verilen ad. Günümüzde mağaralarda bulunan hayvan figürleri de bunun ilk örnekleri. Şimdi ise pek çok şehrin sokaklarında yürürken gördüğümüz figürlerde modern çağın graffiti örnekleri... Peki nedir bunun sırrı? İnsanlar neden duvarlara yazı yazmak isterler? İşte bunun tek yönlü bir cevabı yok! Graffitinin tarihine baktığımızda hangi amaçla olursa olsun insanlar gittiği her yere kendinden bir iz bırakmak istemiş. Eski Mısır'danABD'deki postacıya kadar...Nedir buEski Mısır, postacı muhabbeti derseniz, işte size graffitinin geçmişten günümüze serüveni ve öncü isimleri...

Graffiti Nedir?
Graffitinin başlangıcına dönmek için taa eskilere çok eskilere gitmek gerek.Eski Mısır'da yolculuğa çıkanlar geçtikleri yerlerin duvarlarına adlarını ya da resimlerini çizerek iz birakırlarmış. O zamanlar adı bu olmasa da işte size ilk graffiti. İnsanoğlu Mısırlılar'dan bu yana geçtiği yerlere imzasını bırakmaya devam etmiş. Duvara yazı yazma insanın dışarıya kendinden bir iz bırakma isteğinin bir uzantısı elbette. Ve insanlarin yaşam mekanını sadece güzel eviyle sınırlamayıp sokakları da yaşam mekanı olarak gördükleri ülkelerde graffiti sanati çok daha yaygın. Bizde ise ara sokaklarda rastlanınca şaşırtan tek tük graffitinin dışında pek fazla bir şey olmamasının deşmek istemeyeceğimiz nedenleri vardır.
Sık sık rastladiğimiz genelde kırık bir Türkçe'yle yazılmış "buraya çöp döken eşektir!" türü uyarı yazılarını da graffitiden saymıyoruz. Graffitiyi kısaca açıklamak gerekirse duvarlara yapılan resim sanatıdır. Geçmişin askine günümüzde çok gelişmiş bir seviyededir. Kendi ticari sektörü kendi giyim  tarzı kendi yaşam tarzı ve kendi literatürü vardır.
Graffiti sanatının iki farklı çıkışı
Birincisi; (Amerika)
 
Graffiti 60'li yıllarda iki ayrı grup tarafından kullanılan bir yöntemdi. Politik gruplar görüşlerini belirtmek için sokak çeteleri ise hükmettikleri bölgeleri belirleyip herkese duyurmak için sokak duvarlarına imzalarını bırakmaya başladılar. Coolbread veCool Earl adında iki genç isimlerini duyurmak ve kamuoyunda ilgi çekmek için bombing (bombalama) diye de bilinen şehrin tüm duvarlarına isimlerini yazma işlemini ilk uygulayan iki kişi.

Graffitinin şehir duvarlarından metrolara yaniUnderground'a inmesi TAKI-183 takma adıyla tanınan Yunanlı bir gencin oradan oraya haber taşırken sprey boyalarla metroların üzerine adını yazmasıyla başlamış. TAKI bu gencin adı yerine kullandığı bir kısaltma 183 ise yaşadığı caddenin adıymış. Çoğu metro istasyonunda rastlanan bu ad herkesin ilgisini çekmiş. Benzerleri olan JULIO 204 FRANK 207 ve daha birçoğu metrolara isimlerini ilgi çekecek şekilde yazmaya başlamışlar. Bu isimler çoğaldıkça rekabet ortamının zorunluluğu olan farklı olarak öne çıkma arayışları da başlamış. En ilgi çekici en renkli yazı biçimini kullanarak adını yazma uğraşı ortaya yepyeni stiller çıkarmış. Ve böylece tag adı verilen graffiti yazari imzasına semboller ilgi çekici resimler eklenmeye başlamış. Zamanla kullanılan harflerin boyutları büyümüş harflerin içi desenlerle süslenmeye başlanmış yaratıcılık sınır tanımamış.
İkincisi; (Almanya)
 
II. Dünya Savaşı'ndan sonra doğu bloku belirlemek için yapılan Berlin Duvarı uzun süre insanlar üzerinde özellikle Doğu Almanyahalkı için bir baskı olmuştur. 1970'lerin basında protest amacıyla "Ghetto" insanları çeşitli yazılar yazmaya başladı. Yazıların amacı sadece mevcut düzene başkaldırma idi. Yani hiç bir sanat  ruhu taşımıyodu. 80'lerde graffiti kültürü gelişmeye devam etti artık insanlar sadece mesaj vermek yerine görselliğe de önem veriyorlardı. Berlin ve Münih graffiti sanatçıları(writer) bu konuda cok uzmanlaştılar.

Şehrin her yerini kafasına göre boyayan bu anonim sanatçılar medyanın da ilgisini çekmiş çekmesine ama haklarında en fazla bir iki yazı yazılmış geçilmiş. Graffiti bir üniversite öğrencisinin ilgisini çekene kadar underground sanatçılar tarafından icra edilmeye devam edilmiş. Hugo Martinez adlı öğrenci graffitideki potansiyeli fark edip United Graffiti Artists Derneği'ni kurmuş ve graffiti örneklerini bir sergide sanatsever kitlelere sunmuş.

Graffiti YAPMANIN PÜF NOKTALARI
- Her işte olduğu gibi öncelikle kendinizi alıştırın, skechlere bol bol çizim yapın. Kendinize ait olan harfleri çıkarmaya çalışın. Başlar başlamaz duvara  birşeyler yazmaya heveslenip bir şeyler yapmaya çalışırsanız sonuç hüsrandan başka bir şey olmaz.
- İsimlerinizi duruma göre uzun tutmaya çalışın. En az 5 harf kullanmaya özen göstermeniz önerilmektedir. Çünkü az harf ile graffiti yapmak işinizi zorlaştırır.
- Graffitilerde olabildiğince bloklandırma, gölgelendirme kullanın. Sonuçta yapılan graffitiye ayrı bir hava ve ahenk katar.
- Duvara yapılan graffitilerde outline'ların düzgün belirgin ve temiz olmasına özen gösterin. Ana hatların ne kadar önemli olduğunu unutmayın.
- Yapılan graffitilerde tabiki Fill In kullanın. Fill In siz bir graffiti içi boş hamur gibidir.
- Yapılan çalışmalar ister legal ister illegal olsun, second outline çekerseniz daha etkileyici bir görünüm oluşturursunuz.
- Aynı şekilde çalışmalara highlights vererekte göze daha hoş gelen bir graffiti oluşturabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

bunlarda ilginizi çekebilir.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...